Ogrzewanie domu z drewna - niezbędnik część 2

Kilka dni temu na naszym blogu we wpisie "Ogrzewanie domu z drewna - niezbędnik część 1" przybliżyliśmy tematykę ogrzewania domu z drewna. Wspomnieliśmy tam, że w domach z drewna całorocznych można wykorzystać podobną technologię, co w domu murowanym, jednak trzeba pamiętać o dobrej izolacji w przypadku tego pierwszego. Podkreśliliśmy też, że elektryczne ogrzewanie nie jest najlepszym pomysłem, bez wątpienia lepszym rozwiązaniem będzie zintegrowany system grzewczy. Można też wykorzystać kominek – tak bardzo lubiany przez wiele osób. Dziś chcielibyśmy się skupić na pozostałych rozwiązaniach.

Ogrzewanie podłogowe to też jeden z pomysłów cieszących się coraz większą popularnością. Jest to system, w którym nie jest konieczne stosowanie grzejników, dzięki czemu poszerzają się możliwości ustawienia poszczególnych przedmiotów w pomieszczeniach. W przypadku podłogi wykonanej z wylewki betonowej ma ona zdolność akumulacji ciepła, co umożliwia dłuższe utrzymywanie ciepła. Należy szczególną uwagę poświęcić dobremu obliczeniu zapotrzebowania cieplnego domu, ponieważ ewentualne błędy mogą przyczynić się do niedogrzania niektórych lub wygenerowania zbędnych kosztów

Od czasu do czasu otrzymujemy pytania odnośnie kolektorów słonecznych. Jest to ekologiczne rozwiązanie i dość innowacyjne rozwiązanie, dlatego odpowiada wielu klientom. Instalacja zaprojektowana zgodnie z zasadami może w trakcie upalnych letnich miesięcy całkowicie wystarczyć do podgrzewania wody. Nie stanie się tak jednak, jeśli pogoda zawiedzie i na niebie zamiast słońca, będą królowały chmury i deszcz. Można przyjąć, że jest to system, który opłaca się stosunkowo rzadko, szczególnie w przypadku wyjątkowo dużych domów, w których zużycie wody jest wysokie.

Pamiętajmy, że wybierając system ogrzewania, najlepiej zwrócić się z prośbą o pomoc do specjalistów. Jeżeli samodzielnie podjęta decyzja okaże się błędna, wprowadzenie zmian może okazać się problematyczne, a przede wszystkim kosztowne.

 

Dobry Drewniane Bartek, skontaktuj się z Nami biuro@domy-bartek.pl